Kapela Wietrzychowianie

kapela

27393142_1805403899512419_1539344100_o

„Pielęgnujmy tradycję ludową”

Zespół Wietrzychowianie jest to zespół działający na terenie Gminy Wietrzychowice, i jest kontynuacją tradycji ludowych zakorzenionych w naszej gminie, gdzie przez kilkadziesiąt lat działał zespół ludowy „Jadowianie” z Jadownich Mokrych. Nowy Zespół o nazwie „Wietrzychowianie” powstał w 2009 roku z potrzeby serca i wspólnego śpiewania, gdy zebrało się osiem chętnych pań do śpiewania z terenu gminy i czterech członków kapeli. Pierwszy występ odbył się w dniu 8 listopada 2009 roku podczas imprezy zorganizowanej przez Gminę Wietrzychowice w ramach programu LEADER+ pod nazwą „Jesienne święto zbiorów” . Występ ten odbył się w strojach galowych, gdyż stroje po dawnym zespole były bardzo zaniedbane i wymagały odnowienia. Członkowie zespołu zachęceni dalszymi propozycjami występów oraz dużą aprobata ze strony mieszkańców gminy „stęsknionych” za twórczością ludową w wykonaniu miejscowego zespołu postanowili rozwijać swą działalność. Stroje zostały odnowione częściowo przez członków zespołu (wyprane czapki krakowskie, zmienione pawie pióra, wstążeczki do czapek, uszyte nowe fartuchy), męskie kubraki zostały oddane do czyszczenia. Na dzień dzisiejszy Zespół liczy 21 osób, w tym 13 pań, 4 panów oraz 3 członków kapeli. Na potrzeby zespołu Kierowniczka GOKu nauczyła się gry na basach czerpiąc naukę u dawnego członka zespołu Jadowianie. Zespól od początku swojej działalności był aktywny w działaniu na rzecz krzewienia kultury i tradycji ludowej. Chętnie występuje na imprezach organizowanych w ciągu całego roku, takich jak:

– Konkurs Kolęd,
– Opłatek ludowy,
– Obchody „Zielonych Świątek”,
– Dożynki gminne,
– Wszelkie uroczystości organizowane w gminie (np. Złote Gody).
– Imprezy międzygminne organizowane w ramach Stowarzyszenia Zielony Pierścień Tarnowa.

Członkowie zespołu:
Stanisław Majcher – saksofon, klarnet

Jadwiga Gorla – basy

Mieczysław Buchaniec – akordeon

Chór:

Barbara Kryca, Maria Wilkosz, Janina Boksa, Iwona Nowak, Alina Biedrońska, Elżbieta Rojek, Jan Bardo, Józef Woźniczka, Tomasz Niemiec, Bogdan Boksa, Anna Gwóźdź, Maria Głowa, Elżbieta Pudełko, Renata Maniocha, Halina Kozłowska, Stanisław Magiera.

Zapraszamy do oglądania video:

 

Od roku 2017 Zespół Wietrzychowianie w nowym składzie :

1.Akordeon Mieczysław Buchaniec

2.Klarnet Stanisław Majcher

3.Bas Adam Kaniarz

4.Iwona Nowak, Halina Kozłowska ,Anna Burzawa,Anna Wójci, Elżbieta Kawa, Renata Maniocha, Maria Wilkosz, Barbara Wilkosz, Janina Boksa, Barbara Kryca, Tadeusz Stryczek, Bogusław Boksa, Józef Woźniczka, Dorota Stokłosa, Stanisław Magiera