DOŻYNKI 2015 DEMBLIN

Organizatorem Dożynek byli Wójt Gminy Wietrzychowice, Gminny Ośrodek Kultury w Wietrzychowicach oraz Sołectwo Demblin.

Już od wczesnych godzin rannych w dniu 16 sierpnia 2015 roku w gminie Wietrzychowice trwały przygotowania do tego ważnego rolniczego święta. Zaangażowani w prace byli zarówno GOK, GBP ,Koło artystyczne GOK i mieszkańcy sołectwa Demblin.
Obchody święta plonów poprzedzone zostały wystawą wieńców dożynkowych sołectw :Wietrzychowice, Demblin, Miechowice Małe, Miechowice Wielkie, Nowopole ,Wola Rogowska ,Jadowniki Mokre, która została przygotowana za Domem Ludowym w Demblinie. Na czele korowodu stanęły poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy oraz gminni muzycy Mieczysław Buchaniec, Zbigniew Nowak, Krzysztof Nowak, Jakub Nowak. W korowodzie przemaszerowali delegacje mieszkańców ze wszystkich sołectw gminy oraz członkinie Kół Gospodyń Wiejskich ubrane w barwne regionalne i ludowe stroje niosąc wieńce, chleb i inne dary z zebranych zbiorów. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta Dziękczynna w kaplicy za zebrane plony a następnie korowód dożynkowy wyruszył w kierunku miejsca imprezy, gdzie nastąpił cały obrzęd. W uroczystości udział wzieli: Poseł Ziemi tarnowskiej –Michał Wojtkiewicz, Starosta Tarnowski -Roman Łucarz, Prezes TARR w Tarnowie -Leszek Nowicki , Proboszcz Parafii Wietrzychowice-Kazimierz Borczewski, STAROŚCINĄ- tegorocznych Dożynek była pani Ewa Walasek natomiast STAROSTĄ- pan Sylwester Wojciechowski. Koła Gospodyń z Demblina ,Jadownik Mokrych, Woli Rogowskiej oraz Wietrzychowic wystawiły swoje stoiska promocyjne przepełnione pysznymi potrawami regionalnymi. Stoiska prezentowane na Dożynkach mieli :Bank Spółdzielczy w Wietrzychowicach, KRUS z Tarnowa, Rzeźby oraz rękodzieło Pani Marty Wieczorek oraz Pana Źdźisława Banasia ,Starości dożynek, Lody Elżbiety Piwowarskiej. Na część artystyczną Dożynek złożyły się prezentacje artystyczne poszczególnych sołectw, występ dzieci z Przedszkola Publicznego w Wietrzychowicach a do tańca przygrywał zespoł RELAKS DENS. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci, były , dmuchańce ,zabawki ,lody, itp. W ten wyjątkowy dla mieszkańców gminy dzień dopisała również pogoda. Przez cały dzień świeciło słońce.
.W tym roku w tradycyjnym konkursie na wieńce dożynkowe najciekawszy, według komisji konkursowej /wg Pani Marty Wieczorek, Pani Iwony Piotrowskiej, Pana Zdzisława Banaśia/ był wieniec z Demblina ,Woli Rogowskiej oraz z Miechowic Wielkich ale na Dożynki Powiatowe do Wojnicza pojedzie wieniec z Demblina. Mimo chwilowego deszczu imprezę ubarwiły przygotowane konkurencje z nagrodami prowadzone przez sędziów Pana Stanisława Nowaka oraz Stanisława Magierę. Organizatorzy serdeczne dziękują sponsorom uroczystości :

SPONSORZY i PARTNERZY UROCZYSTOŚCI oraz FUNDATORZY NAGRÓD
1.Gminny Ośrodek Kultury w Wietrzychowicach.
2.Firma Usługowa Majcher Artur ,,APTEKA’’ w Wietrzychowicach.
3.Tarnowska Agencja Rozwoju Regionalnego w Tarnowie –prezes Pan Leszek Nowicki.
4.Małopolska Izba Rolnicza w Tarnowie –Pan Grzegorz Duda
5.Zakład Cukierniczo-Karmelarski u Ziutka ze Skrzyszowa
6.Bank Spółdzielczy W Wietrzychowicach
7.Koła Gospodyń wymienione wyżej.
8.Pani Bernadeta Pudło
9.Grzegorz Sachaj
10.Starości Dożynek
11.Koło Artystyczne GOK
12.Wszyscy którzy w jakikolwiek sposób wsparli organizację imprezy, mieszkańcy Demblina.
13.SKUP FASOLI- Grzegorz Duda
14.Sołtys Demblina
15.OSP Demblin oraz Miechowice Małe Wójt Gminy Wietrzychowice Pan Tomasz Banek wręczył KAPELUSZE oraz dyplomy NAJWIĘKSZYM GOSPODARZOM POSZCZEGÓLNYCH SOŁECTW W GMINIE WIETRZYCHOWICE:

  • 1.Sołectwo Pałuszyce- Jarosławowi Michniakowi
  • 2.Sołectwo Nowopole – Stanisławowi Bratko
  • 3.Sołectwo Wietrzychowice- Krzysztofowi Kluza
  • 4.Sołectwo Wola Rogowska- Adamowi Łucarzowi
  • 5.Sołectwo Miechowice Wielkie- Arkadiuszowi Baranowi
  • 6.Sołectwo Demblin- Józefowi Gwoźdźiowi
  • 7.Sołectwo Miechowice Małe- Bogdanowi Wódce
  • 8.Sołectwo Jadowniki Mokre- Łucji Mizera
  • 9.Sołectwo Sikorzyce- Sławomirowi Motyka

Gospodynie z Demblina zostały również przez wójta Tomasza Banka obdarowane termosem za pomoc w organizacji dożynek. Małą przerwą w imprezie był przelotny deszcz ale jak co roku odbyły się jednak konkurencje:
1.BIEG O PUCHAR WÓJTA
Kat.,,O” I miejsce-Franio Niebielski
II miejsce- Hania Niebielska

Kat.II- III kl I miejsce- Wojciech Nowak
II miejsce- Oskar Świadek
III miejsce- Jakub Sieliński
Kat.IV- VI
I miejsce- Maciej Kopeć
II miejsce- Jakub Trytek
III miejsce- Adrian Pitaś
Nagroda Ekstra- Karol Pudło

Kat.Gimnazjum
I miejsce- Angelika Pitaś
II miejsce- Ewelina Kurek
III miejsce – Kamil Hebda i Patryk Pudło
KONKURENCJA PICIE PIWA PRZEZ SŁOMKĘ
I miejsce- Dariusz Gorla Jadowniki Mokre
II miejsce- Jarosław Burzawa Wietrzychowice
III miejsce- Paweł Górecki Miechowice Małe

Dalsze konkurencje oraz ordery wręczone strażakom podamy w następnym artykule . Przede wszystkim jednak dziękujemy mieszkańcom za udział w Dożynkach, a tym samym włączenie się w kultywowanie pięknej tradycji święta plonów.

Zapraszamy do oglądania relacji z Dożynek Gminnych:

http://tarnowska.tv/aktualnosci/czytaj/6494,wietrzychowice-swieto-rolnikow.html

Reklamy