Ciekawe osobistości: Halina i Józef Kamysz

Trzeba mieć pasję, by nie zwariować w tym szalonym świecie. Z pasją lepiej się żyje, a chwilami pomaga ci przetrwać. Jest jak maska tlenowa. W dzisiejszym przeglądzie przedstawiamy Państwo Halinę i Józefa Kamysz z Nowopola zajmujących się hodowlą ptactwa ozdobnego od 20 lat. Swoją przygodę z ptactwem rozpoczęli od zakupu pawi indyjskich. Wraz z upływem czasu zaczęli się interesować innymi gatunkami pawi, kurami, bażantami oraz kaczkami. W ich hodowli drobiu można spotkać kury takie jak arakuany, cochiny, indyki oraz perlice.
Ozdobny drób z zasady żyje tak długo jak zwykłe ptactwo, 4 – 5 lat po czym kończy znoszenie jaj. Ozdobne ptactwo, podobnie jak drób domowy, nie jest kłopotliwe. – Podrzucisz słomy, trawy, dasz wody, podsypiesz ziarna – wymienia hodowca i koniecznie pozwolisz grzebać, żeby kura była szczęśliwa. – Trzymam je w wolierach, nie mieszam ras, a na jednego kogucika przypada w klatce cztery – pięć kurek. Odbieram od kur jajka albo czekam aż same na nich siądą. Najtroskliwszymi matkami są kochiny miniatury. Przybyły z Chin. Kurki składają rocznie ok. 180 jaj, mają okrągłe sylwetki z szerokim tułowiem, upierzone na ciele i stopach. Zaskakują ubarwieniem – czarnym z biało nakrapianym, kuropatwianym, krogulczym, pszenicznym, żółtym a nawet niebieskim. Kochiny wysiedzą jajka swoje i cudze, (innych ras). – Kurki wychowane w inkubatorze nie są tak ochotne do wysiadywania potomstwa.
Wśród bażantów można u nich spotkać takie gatunki jak: bażanty królewskie, złociste, diamentowe oraz srebrzyste. Wcześniej posiadali bażanty łowne, złociste oraz srebrzyste.
Ponadto w swojej hodowli znajduje się kilka odmian kaczek do których należą: biegusy indyjskie, mandarynki, karolinki, cyraneczki, ohary.
W Polsce w ostatnim dwudziestoleciu wraz ze wzrostem liczby gospodarstw agroturystycznych obserwuje się coraz większe zainteresowanie użytkowaniem drobiu ozdobnego. Ptaki tej grupy stanowią pewien element urozmaicenia takiego gospodarstwa, a niektóre z gatunków i ras mogą być traktowane jako użytkowe.
By stać się kimś w swoim fachu, trzeba mieć talent, determinację do ciężkiej pracy i odrobinę szaleństwa w duszy
Jeśli człowiek kocha to, co robi, to żaden dzień w jego życiu nie jest harówką.
Mało kto, szczególnie gdy jest mocno zaangażowany w rzeczy, którymi się zajmuje, potrafi docenić spokój i stabilizację, powstrzymać wewnętrzny pęd do zdobywania kolejnych poziomów, osiągnięć. Dla nas to nienaturalne odpuścić i zostać w miejscu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s