Święto Fasoli „Piękny Jaś” 30 lecie OSP

W sobotę 10 września 2016 roku w miejscowości Nowopole w powiecie tarnowskim , odbyła się uroczystość z okazji 30 Lecie OSP Pałuszyce – Nowopole połączona z Gminnym Świętem Fasoli Piękny Jaś. Organizatorami imprezy byli: Wójt Gminy Wietrzychowice, Przewodniczący Rady Gminy, Prezes OSP Pałuszyce – Nowopole, Sołtys Nowopole, Gminny Ośrodek Kultury Wietrzychowice. Impreza ta miła na celu promocję regionu i rozpowszechnienie dań i wyrobów z fasoli Piękny Jaś .Nasza Gmina jest zagłębiem fasoli, sadzi się go w całej gminie a najwięcej w sołectwie Nowopole w Woli Rogowskiej, Pałuszycach i Demblinie.
W tegorocznej imprezie stoiska prezentowały: Stowarzyszenie Demblinianki, Sołectwo Miechowice Wielkie, Państwo Piwowarscy (lody), Grzegorz Duda Firma Fasolex, Chemirol , wystawę maszyn do zbioru fasoli od okolicznych plantatorów zorganizował Piotr Moskal.
Przeprowadzony został konkurs z nagrodami ,,ksycia fasoli’’ na czas. I miejsce otrzymał Pan Wiesław Nowak z Nowopola, II miejsce Wojciechowska z Danuta Demblina, III miejsce Buchaniec Elżbieta z Pałuszyc, kolejne Wanda Moskal ,Filip Radamski Wietrzychowice, Wiktoria Kita.Jury Konkursu: Maria Puka i Mariusz Chłopek. Gwiazdami wieczoru byli wychowankowie Szkoły Tańca ,,eMiKa’’ Tarnów Małgorzaty Pletty- Zyznar .Byli to:Dominik Dybaś i Wiktoria Wężowicz ,Kinga Więcek i Oskar Zmarzły, Natalia Pańczyk i Kamil Boda, Aleksandra Babiarz i Kacper Górka, Gabriela Chłopek i Piotr Gorla, Gabriela Siemaszko i Wojciech Król, Weronika Żaba i Hubert Kotul. Sponsorami imprezy byli: Firma Chemirol Proszowice Maciej Korfel, Gminny Ośrodek Kultury Wietrzychowice, Pani Sabina Nowak, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie oddział w Wietrzychowicach, Koło gospodyń z Miechowic Wielkich, Sołectwo Nowopole, Stowarzyszenie Demblinianki.
Na swoich stoiskach panie zaprezentowały bogatą gamę pysznych dań z fasoli :pierogi z fasoli, pasztet z fasoli, placki z fasoli a także leczo z cukini , ciasta różnego rodzaju, racuchy drożdżowe, ciasto z warzywami/szpinak marchewka z owocami.
Publiczność chętnie częstowała się przygotowanymi smakołykami. Imprezę zakończyła zabawa taneczna.

 

HISTORIA STRAŻY OPRACOWANA PRZEZ PANIĄ SABINĘ NOWAK Ochotnicza Straż pożarna w Pałuszycach powstała w roku 1985 z inicjatywy ówczesnych mieszkańców wsi po pamiętnym pożarze który miał miejsce w 1984 roku. Prezesem został Michniak Jakub a pierwszym naczelnikiem Partyka Józef. Gmina udostępniła pomieszczenie garażowe dla OSP w celu przechowywania sprzętu pożarniczego. Komenda Rejonowa Powiatowej Straży Pożarnej wyposażyła wówczas jednostkę w podstawowy sprzęt: motopompę, węże, ubrania ćwiczebne. Pierwszym samochodem jakim dysponowała straż był GAZ, następnie samochody marki ŻUK. Członkowie OSP aktywnie uczestniczyli w późniejszych pożarach jakie miały miejsce w Pałuszycach, Nowopolu i Demblinie. Niejednokrotnie zjawiali się przy pożarach w innych miejscowościach jako piersi. Na szczególną uwagę zasługuje udział druhów w niesieniu pomocy mieszkańcom i udział w akcjach ratowniczych w okresie zagrodzenia powodzią w latach 1997, 2001 oraz udział w czasie powodzi która nawiedziła gminę Wietrzychowice w 2010 r. W 2006 r z inicjatywy Pana Józefa Szczepańskiego przyjęto do jednostki OSP Pałuszyce druhów z sąsiedniej miejscowości Nowopole i tym samym utworzono prężniejszą jednostkę. Szczególna cześć i chwała wszystkim tym druhom i działaczom, którzy odeszli na wieczną wartę. Na początku 2016 roku na zebraniu sprawozdawczo wyborczym druhowie podjęli decyzję o zmianie statutu i o zmianie nazwy na OSP Pałuszyce – Nowopole. W ostatnim czasie przy udziale środków otrzymanych ze Starostwa Powiatowego w Tarnowie, Gminy Wietrzychowice i własnych środków OSP zakupiła agregat prądotwórczy i najaśnice. Jednostka od Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie pozyskała samochód osobowy marki Volkswagen Golf , a Wójt Gminy Wietrzychowice zadbał o poprawę wyglądu budynku strażnicy- oddzielono magazyn przeciwpowodziowy od garażu, pomalowano pomieszczenia, wykonano nowe drzwi garażowe. Dzięki wsparciu materialnemu i fachowej pomocy nasza jednostka ma możliwość sprawnego rozwoju. Szczególne podziękowania kieruję do Wójta naszej Gminy – Tomasza Banka, za źródło wiedzy i nieograniczoną pomoc w fachowym załatwianiu spraw biurowych, oraz za nieustanną pomoc w utrzymaniu w doskonałej kondycji sprzętu naszej jednostki. Zebraliśmy się tutaj dzisiaj by świętować 30 urodziny naszej straży. W ten uroczysty sposób pragniemy oddać cześć i hołd wszystkim tym, którzy przez ten czas tworzyli tą jednostkę. Mamy nadzieję, że dzisiejsze wydarzenie zapisze się w dziejach i za kilka lat nasi następcy będą o tym pamiętać.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s